pavel karous

F117

Mým úkolem, který jsem si vytyčil, bylo nacházet skryté vztahy mezi tvarem lidských výtvorů a řádem přírody a tyto logické spoje pak zvýraznit. Jako inspirace mi sloužily dopravní prostředky, architektura, průmyslové, zemědělské a především válečné stroje, kde jsou nároky na praktičnost designu nejvyšší a logika stavebnosti objektů nejzřetelnější.
Při zkoumání některých přírodních útvarů a struktur(krystaly,architektura hmyzu ...), polických a geometrických symbolů a znaků,  půdorysů budov  (hlavní stan americké armády Penthagon, letohrádek Hvězda,kostel Na Zelené Hoře,Coloseum v Římě atd.),tvarech nástrojů,  zbraní a průmyslových objektů, mi načerpané znalosti pomohli si uvědomit, některé neočekávané souvislosti.
Na svém obraze "Geometrická bouře" jsem zachytil z ptačí perspektivy tzv. neviditelné letadlo F- 117 Nighthawk (hojně použivané při operci "Písečná bouře" v Iráku) při nočním bombardování průmyslových a vojenských staveb, tak abych v divákovy vyvolal estetický zážitek z matematicky konstruované destrukce a zachoval si tak zároveň nadhled a odstup, jako při pohledu na mapu nebo schéma složitého přírodního procesu.design by onkubator