pavel karous

Valerie a týden divů

Autor knižní předlohy: Vítězslav Nezval

Autor divadelní hry: Viktorie Čermáková

Režie : Viktorie Čermáková

Scéna: Pavel Karous

Divadlo: Experimentální prostor NoD; Divadlo Komedie

Premiéra: 20.dubna 2001

 

Divadlo Komedie pořádá každoročně divadelní dílny pro studenty, z nichž v roce 2000 vzniklo jádro nové divadelní skupiny „NUN“. Vedou ji Viktorie Čermáková herečka divadla Komedie a Daniela Voráčková momentálně v jiném stavu a jinak členka Dereva, Sco. Stade code.

 

Scénografický návrh je inspirován  prostorovými anatomickými příručkami a knihami „ Domácí lékař“ a „Tělo ženy v nemoci i ve zdraví“ z přelomu minulého století. Kulisy jsou přizpůsobeny nárokům na jejich skladovatelnost a přenosnost.

 

Vítězslav Nezval sám v předmluvě k Valerii píše: „ Napsal jsem tuto knihu z lásky k tajemství vypravovánek, pověr a romantických knih, psaných švabachem, jež se kdysi mihly před mýma očima a jež mi nedopřály svěřit svůj obsah. Zdá se mi, že básnické umění není ničím víc a ničím méně než splácením starých dluhů životu a jeho tajemství. Aniž bych chtěl svým „Černým románem“ kohokoliv sváděti s cesty ( nejméně ty, kdož se bojí pohledět přes hranice „ dneška“), obracím se k těm, kdož se občas rádi zastavují jako já nad mysteriem určitých dvorů, sklepení, letohrádků a smyček mysli kolem tajemného. Podám-li jim touto svou knihou evokaci jistých vzácných a řídkých pocitů, které mne přiměly k napsání příběhu, který klepe na okraj směšného a bezcenného, budu spokojen.“

Nás zaujal zvláštní jazyk, přepjatá upírská atmosféra a někde pod povrchem také opravdové drama týkající se intimity, myšlenek a tělesnosti mladičké dívky, která je nucena podstoupit rituály dospívání.

Naše pracovní metoda je založena na tom, že se máme rádi.

design by onkubator